Konečně začíná jaro a my můžeme vyrazit do přírody poznávat nová místa. Už jsme si mysleli, že se jara nedočkáme. Ty sluneční paprsky nám už dlouho chyběly.

 Dnes jsme měli štěstí, svítilo krásně sluníčko, a tak jsme se rozhodli vyjet si na výlet. Po rychlém hledání na internetu jsme zjistili, že v okolí je mnoho zajímavých míst, kde jsme ještě nebyli. Kurzor myši sjel na jeskyni Blanických rytířů u Kunštátu. Volba byla jasná. Sbalila jsem foťák a už jsme seděli v autě směr Kunštát.
Jeskyně Blanických rytířů se nachází na okraji obce Rudka u Kunštátu. Je to malá vesnička za Kunštátem. Vstupné do jeskyně stojí na jednoho dospělého 80,-. Na rozhlednu je to pouhých 20,-. Pozor na foťák. Pokud budete chtít v jeskyni fotit musíte si připlatit a to 25,- za fotoaparát.

Jako první jsme vystoupali po cestičce až na vrchol kopce, který se nazývá Milenka, abychom se mohli podívat do krajiny z Burianovi rozhledny. Tato kamenná rozhledna byla postavena v roce 1928 občanem F. Burianem. Pan Burian byl podnikatel a zakladatel jeskyně a rozhledny. Jako velko-uzenář měl hodně peněz, a tak se snažil o zviditelnění obce.

 hold mám velkého muže 😀 
 jo rozhledna je to opravdu vysoká
Poté jsme se vydali k jeskyni. Jeskyně Blanických rytířů je dílo inspirováno českou historií. 
 

Všichni jistě známe legendu o spících rytířích, kteří se probudí až zařehtají mrtví koně a přijedou nám na pomoc. Před jeskyní je obří socha lva, který podle pověsti svým řevem probudí spící rytíře až bude české zemi nejhůře. Všechny tyto sochy vytesal sochař (samouk) S. Rolínek. K práci používal primitivní nástroje jako polovinu nůžek na ovce a hasičskou sekeru. Což opravdu nechápu, jak s tímhle mohl něco vytvořit.

 
 

Nejvíce nás zaujali pozůstatky po dřívější největší soše ve střední Evropě a to po soše T. G. Masaryka, která měřila 14 metrů. Bohužel tato socha musela být za války odstraněna a zbyly po ní jen boty na podstavci. Musím říct, že je to obrovská škoda. Podle obrázků to byla opravdu krásná socha.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto pro představu jak socha vypadala.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Okolí jeskyně je upraveno a postupně se stává galerií pro mladé sochaře.

 
 
 
 
Doufám, že se ti tento článek líbil, přesto že je jiného typu a budu velmi ráda, když tu zanecháš komentář.
Š.

0 Comments

  1. Taky mě vždy dochází nápady, ale pak začnu brouzdat po netu a najdu několik výletů. Až pak valím oči, že není ani možný, že to neznám 😀
    PS: moc jsme si to užili..počasí nám krásně vyšlo 🙂

  2. Skvělý tip na výlet já pořád někam tahák kamarády a většinu mist u nás mám proleuzlych a už mě docházely nápady 😀 Koukám, že výlet jste si paradne užili a hlavně že to počasí vyšlo 🙂
    Lifebynikys.blogspot.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.