Ahoj! Dnes jsem tu s dalším článkem z Moravy. Tímto článkem zase zabloudíme trošku do historie a poznaní Janova hradu.
 
Na Janův hrad se jde pěšky po asfaltové cestě dlouhé 2,5 km vedoucí z Lednice. Na zpět se můžete svést na povozu s koňmi. Na hrad se dá také dostat i po vodě, protože hrad obtéká ze tří stran řeka Dyje. Plavba lodí začíná v Břeclavi a končí zde u Janova hradu. 
My si vybraly jak jinak, než cestu po asfaltu. Pěší krátká tůra je pro nás jako dělaná. Zabere nám nějaký ten čas a tak si můžeme povídat, kdy jindy na sebe máme více času, než na výletě.
K hradu se dostanete po dlouhém dřevěném mostku. Bože! Vše je to tam tak romantický a fotogenický. 
 
 
Teď trochu něco z historie. Janův hrad byl uměle postaven jako zřícenina v roce 1807 pro pana J. Lichtenštejnského. Projektant hradu byl J. Hardtmuth, který nestabilní podloží zpevnil dřevěnými dubovými trámy, na kterých pak byla postavena kamenná stavba. Sloužil jako lovecký zámeček, kde se shromažďovalo panstvo před honem. Po honech se zde konaly bohaté hostiny a vyhlašoval se král honu. Hrad sloužil i jako obydlí pro knížecího hajného.
 
 
Stavba je tvořena čtyřmi věžemi, které jsou spojeny obvodovými zdi. Na venkovní straně nesou ochozy prvního patra.  V prvním patře se nachází rytířský sál, kde se konaly hostiny. Zajímavostí je, že se v sále netopilo a pánové, jediné co mohli, tak sedět na štokrdleti s nahřátou kostkou, kterou si předem museli nahřát. Ve věžích pak byly salónky, které patřily ženám. Ženám se topilo v krbu, do kterého se přikládalo z venku. Nádvoří sloužilo ulovené zvěři, která se připravovala na ohni. 
 
 
V celku se mi tento výlet na Janův hrad líbil. Prohlídka hradu stála 60 korun a trvala necelých 20 minut. Hrad z venku sice vypadá velký, ale není. Jelikož velkou plochu zabere nádvoří. 
 
 
Po cestě zpět jsme se ještě zastavili u Loveckého zámečku, kterých je v Lednicko-Valtickém areálu několik. Tento sloužil jako myslivna, z které mohly ženy (dámy) sledovat své muže (pány) při honu. 
 
 
PS: A tohle jsem JÁ na konci skoro každého výletu.
 
♥ ♥ ♥
 
Pá Š.

0 Comments

 1. No jo na Pálavě je toho ke zhlédnutí strašně moc. Já jsem tam skoro každý měsíc od malička a pořád mám co objevovat. Je pravda, že někdy se vracíme na místa, kde už jsme byli. Jenže když je na moravě tak krásně tak to jinak nejde 🙂

 2. To věřím také Pálavu miluji. Klidně bych se tak i nastěhovala, ale přeci jen mě přepadá otázka, jestli bych se ji pak nenabažila až moc.

 3. N Janův hrad jsem chtěla už od první třídy základní školy a dodnes jsem tam ještě nebyla 🙁
  Nádherné fotografie 🙂
  Aspoň to vidím na fotkách, ale snad se tam ještě někdy podívám.

 4. Pálava je magická, taky se tam musíme aspoň jednou ročně podívat:D Ale Janův hrad mi pořád nějak utíká, vždycky tak kroužíme okolo a nakonec se na něj nedostane. Tak snad příště už to napravíme.)

 5. Nádhera, Pálavu miluju, však už jsme si o tom psaly na instagramu. 🙂 Na Janově hradě jsme byli minulý rok, tento rok jsem trip projeli Lednicí, Mikulovem, Pavlovem a Dívčími hrady, Dolními Věstonicemi a pak to zakončili ve vesničce u sestřenky, kde to mají prostě kouzelné. 🙂 Pálavy se prostě nikdy nenabažím dost. 🙂 Už z toho asi fakt děláme tradici a minimálně jednou za rok tam musíme. 🙂

  blog Days of Daysy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.