Na okraji města Hustopeče v srdci jižní Moravy, blízko mé milované Novomlýnské nádrže, se nachází rozhledna. Stojí na kopci zvaný starý vrch na kraji mandloňového sadu. 
 
 
Tak přesně tam jsme nedávno zavítali. Musím se přiznat, že jsem neměla tušení jak rostou mandle a už vůbec ne, že se dají vypěstovat i u nás. Byla jsem překvapená. Mandloňový sad je totiž unikátem v České republice.  V době největšího rozmachu tohoto sadu zde rostlo přes 50 000 mandloní. Nyní je vysazeno přes 1 000 stromů. Musím říct, že i tak je to strašně moc. Z rozhledny jdou krásně vidět. 
 
Nikdy jsem nepřemýšlela, jak mandle rostou. Vždy jsem si je koupila v sáčku v nějakém supermarketu a pochutnávala si.
Madle se sklízejí na podzim, nejlépe však v říjnu. Tudíž je jasné, kdy se vydat na výlet. Ovšem krásné by měli být na jaře. Jsou to první stromy, které kvetou nádhernými růžovými květy.  Nám se nepodařilo ani jedno. Jaro jsme propásli a do podzimu je daleko. My se ale nedáme a vyrazíme na podzim znovu. Však je to kousek od mé milované Novomlýnské nádrže, která je vidět i z rozhledny.
Z rozhledny je vidět velké množství mandloní, srdce jižní Moravy, Pálavské vrchy a mnoho dalšího. Za dobrého počasí je vidět i na Bílé Karpaty. Přestože má rozhledna celkovou výšku jen 17,4 m a  vyhlídková plošina je v 12,6 m bohatě to stačí. Hustopečský starý vrch má totiž sám osobě nadmořskou výšku 300 m.
Na rozhlednu vede naučná mandloňová stezka o délce 9 km nebo kratší o délce 5 km. My se ovšem dali na cestu do prudkého kopce od ranče Valkýra, který rozhodně také stojí za zmínku. Na velké ploše tam mají spoustu koní, na kterých si můžete zajezdit. Ranč Valkýra nabízí agroturistiku a také jezdeckou školu pro všechny věkové kategorie. Můžete si zaplatit i víkendový pobyt nebo tábor pro děti.
Spolu s přítelem o tom uvažujeme. Říká se, že nejkrásnější pohled je ze sedla. Tak bychom to chtěli vyzkoušet.
No nejsou krásní?
♥ ♥ ♥
S láskou ke zvířátkům Š.

0 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.