Dnes tu máme třetí adventní neděli, která se jinak nazývá stříbrná a mě napadlo téma „vánoční zvyky“. Dodržujete některé vánoční zvyky? A víte vůbec, co za nimi vězí?

Já i přesto, že některé zvyky jsou u nás tradicí už několik let, jsem netušila, proč je vlastně dodržujeme a co na nich je tak zvláštního a tak mě napadlo podívat se na náš milovaný google. HaHaHa

První, co u nás rozhodně nesmí chybět na vánoce, je jmelí. Spolu s červenou mašlí ho pověsíme na lustr a je tam do doby než z něj začnou opadávat lístečky. Dříve jsme si pod ním dávali pusu, ale proč jsem nevěděla. Nyní už vím, že pod jmelím má muž právo políbit ženu, protože kdo se pod jmelím políbí, druhému se zalíbí a jejich láska bude věčná.

Jako další je samozřejmě zlaté prasátko. Určitě si každý vzpomene na reklamu od kofoly „když vydržíš celý den nepapat, uvidíš zlaté prasátko“ tak i tohle mně rodiče říkali snad celé dětství. Bohužel jsem nikdy prasátko neviděla a taky jsem nikdy nevydržela nepapat. A proč vlastně? Mělo to zaručit hojnost a dobrou úrodu na celý příští rok. Zřejmě proto, že zajišťování úrody už nebývá prioritou našich domácností, tak málo kdo tento zvyk dodržuje.

Rozkrojené jablíčko patřilo mezi naše další zvyky. Jablíčko jsme si rozkrojili a zjišťovali jestli má každý po rozkrojení krásnou pěticípou hvězdičku. Kdo našel hvězdičku z krásných zdravých jadérek mohl být spokojený. V příštím roce ho čekalo zdraví a štěstí.

Na co jsem se ovšem nejvíce těšila byli skořápkové lodičky. Tato tradice má několik různých variant. My jsme však zkoumali jediné a to zda zůstanou všechny skořápkové lodičky pohromadě. Lodičky pohromadě naznačují, že rodina zůstane pospolu, když některá z lodiček je mimo ostatní znázorňuje to, že se dotyčný, kterému lodička patří vydá na cesty.

Toto byli zvyky, které každý rok dodržujeme. Jistě, že jsme zkoušeli lití olova, házení bačkory nebo jsme čekali zda mi rozkvete Barborka, ale ani jedno nás tak nenadchlo, aby jsme z toho udělali rodinou tradici.

PS: Jaké zvyky dodržujete vy? Napište mi do komentářů a mějte se krásně užívejte vánoční pohodu Š.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.